Benden Hikâyesi – Cumartesi Mektupları 9

Geçen hafta, fevri bir şekilde evden çıkıp vizyonda yer alan Benden Hikâyesi belgesel filmini izlemeye gittim. Aslında çok uzun zamandır izlemek istediğim bir belgeseldi. Çeşitli yerlerde gösterimleri yapıldı, katılamadım. Vizyona girdiğinde ise izlemek için en iyi zamandı. Kaçırmak istemedim bu fırsatı.

Önceki yazılarımı okuyanlar ya da beni biraz olsun tanıyanlar bu belgesel filminin kim hakkında olduğunu anlamışlardır.

Sait Faik’le ilgili ne varsa; film, dizi, belgesel, söyleşi, seminer, vb. hemen giderim, fırsatım olursa.

İşte bu belgesel filmi de Sait Faik’i anlatıyor. Yönetmeni Onur Barış. Filmde Sait Faik’i ise oyuncu Mert Er canlandırıyor. Mert Er’in özellikle göz ve yüz çevresi Sait Faik’inkine çok benzediği için başarılı buldum.

Filmde Sait Faik hiç konuşmuyor, onun yerine hikâyelerini dinliyoruz arka planda. Gittiği meyhaneleri, mekânları, sokakları, Burgazada’yı dolaşıyor Sait Faik’i canlandıran Mert Er, Bursa’daki yaşantısından da kesitler sunuluyor izleyiciye. Özellikle lise yıllarında öğretmenin koltuğuna iğne koydukları okulu da göstermeleri bende hoş bir tebessüm oluşturdu.

Belgeselde Sait Faik’in yakın dostlarından Ara Güler, Burgazada’daki Orhan Amca (Sait Faik’in adadaki bakkalı) ve yaşayan tek akrabası olan kuzeni Oğuz Abasıyanık Sait Faik’le olan anılarını anlatıyorlar.

48 yaş gibi çok erken bir zamanda dünyaya veda eden güzel insan Sait Faik’le en azından bir çift kelam eden insanlara gıpta eder, onları kıskanırım. Hayatta olsaydı da, kuşlardan, böceklerden, denizden, balıktan, çocuklardan konuşsaydık. Ama “Ah!” diyorum işte, “ah”.

Sait Faik’le birebir ilişkisi olmuş, onunla konuşmuş ve onu yakından görmüş insanların anılarının da filmde yer alması, izleyiciyi duygu yoğunluğuna sürüklüyor.

Film hakkında eleştiriler olabilir, beğenen veya beğenmeyen olabilir, ancak çok yüksek bütçeler ayrılmadan tamamen amatör duygularla çekilmiş bu belgesel filmden çok büyük beklentiler içine girmek doğru olmaz, zira burdaki asıl amaç tamamen Sait Faik’i anmak, onun aziz hatırasına bir saygı duruşunda bulunmaktır.

Ben, Sait Faik’i çok sevdiğimden, hayran olduğumdan dolayı film hakkında nesnel bir eleştiride bulunamam ancak Onur Barış bu film ile, hem Sait Faik’i sevenlerin kalbine dokunabilmeyi hem de onu tanımayanların veya okumayanların kalbine de bir Sait Faik sevgisi kondurabilmeyi başarmıştır, diyebilirim.

Gişeleri alt üst edecek bir beklentimiz yoktu tabii, ancak yine de filmi salonda toplam dört kişi izlediğimi söylemeliyim. Keşke daha çok insan Sait Faik okusa, onu tanısa ve onun sevgisini anlasa, öğrense ve bilse, işte o zaman daha güzel bir dünya olur, çünkü herkes Sait gibi sever, Sait gibi yaşar ve onun için kutsal sayılabilecek varlıklar olan insanların değeri daha fazla anlaşılabilir.

Bulunduğunuz yerde vizyonda ise kaçırmadan izleyin derim. Zira artık yavaş yavaş vizyondan kalkıyor gösterimler.

Filmin yönetmeni Onur Barış’a, Sait Faik’i canlandıran Mert Er’e ve filmde emeği geçen tüm ekibe kocaman bir teşekkürü borç bilirim. Onlar sayesinde Sait’i, hikâyelerini ve ayak bastığı yerleri beyaz perdede izleme şansımız oldu. Dilerim, edebiyatımıza ve ülkemize büyük hizmetler veren böyle insanların ve sanatçıların belgeselleri daha çok beyaz perdede yer alsın, büyük bir umutla dilerim hem de.

Benden Hikâyesi – Cumartesi Mektupları 9” üzerine 2 yorum

  1. Değerlerimizi korumada maalesef çok vurdumduymaz bir toplumuz. Bazı batı toplumları bunu çok iyi sergileyerek yapıyor. Genius dizisini öneririm size. İlk sezon Einsten’in hayatını hem nesnel hem de etkileyici biçimde anlatmış. İzlediğim en iyi dizi/belgesel. 🙂

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s