Gönüllerde ve Vicdanlarda Kazanabilmek – Cumartesi Mektupları 8

Seçimlerin üzerinden henüz bir hafta geçmemişken, hâlâ net sonuçların belli olmaması, kimin kazandığı aşağı yukarı belliyken oyların yeniden sayılması ‘haklı bir gerekçe’ olarak ne kadar doğruysa da, aslında toplumsal  ve siyasal vicdanın ne kadar zedelendiği fark edilmiyor mu, bilmiyorum doğrusu.

Belki fark ediliyor da, öne sürülen bazı haklı gerekçeler dâhilinde bu mağlubiyeti toplumun, en azından kendi seçmenlerinin vicdanında yatıştırmaya da çalışıyor olabilirler. Nitekim 25 yıldır Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirlerin yönetimlerini kendi ellerinde tutan iktidar, çeyrek asır sonra böyle bir mağlubiyetin hesabını tabanına nasıl verebilir başka?

Her yerde zafer nidaları atıp da, kaybedilince ‘Maalesef kaybettik’ demenin erdemine ne zaman ulaşacağız?

Yerel seçimleri, iç mesele halinden çıkarıp da ülke meselesi haline getirmenin sonuçlarını bugün değilse bile ilerde şüphesiz göreceğiz.

Mevki, makam uğruna oyların yeniden sayılması ya da sayılmak istenmesi elbette hukuki bir eylemdir ancak toplumun vicdanını, ülkenin vicdanını hiçe sayıp da kaotik ortam yaratmak, “biz”, “siz”, “öteki” gibi kavramları daha da sık kullanarak kutuplaşan ülkeyi daha da kutuplaştırmak siyasetçileri olmasa bile en çok da bu ülkenin insanını etkiler, etkileyecektir de.

Kaybedilen bir seçim sonrası mağlubiyeti kabullenmek yerine milli iradenin kararını sorgulamak da, güvenini zedelemek de yine en çok bu ülkenin insanına zarar verecektir.

Bu seçim sonuçları ve sonrası gösteriyor ki, ileriki seçimlerde yine aynı tablolar yaşanacaktır. Kaybeden kim olursa olsun, milli iradenin vermiş olacağı kararlara gelecek senelerde de hep bir şüpheyle bakılacaktır.

O nedenle kazanmayı öğrenebildiğimiz gibi, kaybetmeyi de öğrenebilmeliyiz. En önemlisi de şu ki, kaybetmenin bir kayıp değil, bir erdem olduğunu bilmektir.

Umarım ülkemizin yaşadığı bu sıkıntılı ve sancılı süreç, bir an önce sonuca kavuşturulur. Önemli olan sandıkta değil, vicdanlarda ve gönüllerde kazanabilmektir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s