Hayat arkadaşım: Kadın

Aslında Dünya ‘Emekçi’ Kadınlar Günü olarak bilinen bu özel gün için biz sadece “Kadınlar Günü” ifadesini kullandığımızda işin içine biraz, hatta fazlasıyla romantizm katmış oluyoruz. Hâlbuki “Kadınlar gününde bir çiçek almalısın” gibi bir algının daha ötesine gidip aslında romantizmden çok arkasında bir ’emek direnişi’ yatan 8 Mart günü için daha geniş perspektifte düşünmeliyiz.

Bu romantizm öğesinden sıyrılıp işin gerçeğine baktığımızda, 8 Mart 1857 tarihinde ABD’de bir dokuma fabrikasında çalışan yaklaşık kırk bin işçinin daha iyi şartlar altında çalışmak için bir greve başladıklarını ve bunun sonucunda gelişen olaylarda 123 kadın işçinin yaşamını yitirdiğini görüyoruz.

Tarihi on dokuzuncu yüzyıla dayanan ve yüzlerce kadının yaşamını yitirdiği bu güne romantizm katmak, işin gerçeklerinden kaçmaktan başka bir anlama gelmez. Elbette kadının olduğu yerde romantizm olacaktır ancak tarih perdesinin arkasındaki gerçeği bilmeden eylemde bulunmak en başta kadına yapılan büyük bir ayıptır.

Özellikle son günlerde, tamamıyla kadın ve kadın bedeni üzerinden yapılan söylemlerden-fetvalardan ve kadınlar birer meta haline getirilerek günlük yaşamda sürekli ikinci plana atılması hususunda en çok kadınların sesinin çıkmasının erkeklerin en büyük ayıbı olduğu kanaatindeyim.

Dünyada gördüğümüz tüm aile yapılarında kadının rolü ve yeri yadsınamayacak derecede fazladır. Bunu kadınların dile getirmesine gerek kalmadan erkeklerin anlaması gerekmektedir.

Bu söylemlerden-fetvalardan başka önemli olan bir husus da kadına şiddettir. Ancak önceden olduğu gibi günümüzde de kadına şiddet konusu sadece fiziksel bir eylem olarak ele alınmaktadır. Bu sorunun en başında ülkemizin düşünce sistemi gelmektedir. Biz geleneksel ve ağırlıklı olarak inanca yüklendiğimiz için terazinin diğer kefesindeki düşüncenin ise hiçbir ağırlığı ne yazık ki olmamaktadır.

Unutmamalıyız ki kadına şiddet sadece fiziksel nitelikte değildir. Bir erkeğin bir kadına sert-alaycı bakması, sarf ettiği sözler, dilinden çıkan kalp kırıcı sözcükler bile birer şiddet unsurudur. Hatta daha da ileri gidecek olursam; kadın için sarf etmesi gereken güzel-hoş-gönül okşayıcı sözleri bile ondan sakınması şiddetin başlangıcını oluşturmaktadır. Bazen eylemsizlik bile bir eylemin başlangıcını oluşturabilir.

“Sevmek… Bir insanı sevmekle başlar her şey” diyen Sait Faik Abasıyanık’ın anlattığı gibi her şeyin başlangıcında sevgi yatmaktadır. Sevgi tohumlarını kalplerimize ekmeden filizlenmesini beklemek beyhudedir.

Şu anda ben bu yazıyı yazıyorsam bu bir kadın sayesindedir, eğer siz bu yazıyı okuyorsanız bu yine bir kadın sayesindedir. Çünkü hem erkeğin hem de kadının hayatında mutlaka bir kadının eli-şefkati-sevgisi vardır. Kadın bir erkek olmadan yaşamına devam edebilir ama erkeklerin büyüyüp topluma katılabilmesi için mutlaka kadınlara ihtiyacı vardır. Bundan dolayı mağdur olan-şiddet gören-hakkı gasp edilen-tecavüz edilen-birer meta haline dönüştürülen-toplumda ikinci plana atılan kadınlarımıza biz erkekler olarak en başta sahip çıkmalıyız. Çünkü nasıl çocuklar geleceğimizin tohumları ise, kadınlarımız da bu çocuklarımızın hayat boyunca tutunacağı en sağlam çınar dallarından biridir.

Ben ne kadar çabalasam da, bir şair olarak kadını en güzel Nazım Hikmet şu mısralarında anlatır:

 

Kimi der ki kadın,

Uzun kış gecelerinde yatmak içindir.

Kimi der ki kadın,

Yeşil bir harman yerinde,

Dokuz zilli köçek gibi oynatmak içindir.

Kimi der ki hayalimdir,

Boynumda taşıdığım vebalimdir.

 

Kimi der ki hamur yoğuran,

Kimi der ki çocuk doğuran.

Ne o, ne bu, ne döşek, ne köçek, ne ayal, ne vebal

O benim kollarım, bacaklarım, başım,

Yavrum, annem, karım, kız kardeşim,

Hayat arkadaşımdır.

KADIN, Nazım Hikmet Ran

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s